A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitr
ID: 985241 • Letter: A
Question
A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitrogen monoxide described by:
O3(g) + NO(g) -----> O2(g) + NO2(g)
The rate law for this reaction is:
rate of reaction= k[O3][NO]
Given that k=3.58*10^6M^-1*S^-1 at a certain temperature, calculate the initial reaction rate when [O3] and [NO] remain essentially constant at the values [O3]0=2.76*10^-6M and [NO]0=4.80*10^-5M, owing to continuous production from separate sources.
______ M*s^-1
Calculate the number of moles of NO2(g) produced per hour per liter of air.
_______mol*h^-1*L^-1
Explanation / Answer
O3 + NO(g) --- > O2 (g) + NO2 (g)
Rate : k [ O3][NO]
We use above rate law, rate constant and equilibrium constant and concentration.
Rate = (3.58 E6) (2.76 E-6)(4.80 E-5) = 4.74 E-4 Ms-1
Calculation of number of moles of NO2 (g)
Rate of product of moleso of NO2 = rate of decomposition of O3
Rate of formation of NO2 = 4.74 E-4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.