A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitr
ID: 1018844 • Letter: A
Question
A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitrogen monoxide described by O_3(g) + NO(g) rightarrow O_2(g) + NO_2(g) The rate law for this reaction is rate of reaction = k[O_3][NO] Given that k = 4.82 times 10^6 M^-1 middot s^-1 at a certain temperature, calculate the initial reaction rate when [O_3] and [NO] remain essentially constant at the values [O_3]_0 = 2.23 times 10^-6 M and [NO]_0 = 8.60 times 10^-5 M, owing to continuous production from separate sources. Calculate the number of moles of NO_2(g) produced per hour per liter of air.Explanation / Answer
rate = K [O3][NO]
substitute K , [O3] and [NO] values in above equation
rate = 4.82 x 106 [2.23 x 10-6][8.60 x 10-5]
rate = 9.24 x 10-4 M s-1
from the reaction given above
O3 and NO2 are 1:1 ratio
so rate of disaapearance = rate of apperance
so moles of NO2 produced = 9.24 x 10-4 mol . L-1 .s-1 = 3.3264 mol. L-1 . h-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.