A galvanic cell is constructed in which the overall reaction is: 12(s) + H2 (g)
ID: 994858 • Letter: A
Question
A galvanic cell is constructed in which the overall reaction is:
12(s) + H2 (g) 2aq) + 2 H+ (aq) (a) Calculate E° for this cell. (b) Copper(+1) ions are added until Cul precipitates at the cathode and Cu'] reaches 0.002 M. The cell voltage is then measured to be 1.044 V at pH-0 and P(H2) = 1.0 atm. Calculate [11 under these conditions. (c) Calculate the solubility product constant Ksp of Cul. Note: Ksp = [CuTH is the equilibrium constant for Cul(s) Cu+(aq) +(aq) Available half-reaction standard potentials: 12(s) +2 e- 2aq) 2H+(aq) +2 e- 2 H2(g) E 0.535 V E' =0.000 VExplanation / Answer
(a) dEo = Ecathode - Eanode = 0.535 - 0.00 = 0.535 V
(b) E = Eo - 0.0592/n logQ
1.044 = 0.535 - 0.0592/2 log([Cu+]^2.[I-]^2.[H+]^2/[H2])
0.0592/2 log([I-]^2.[H+]^2/[H2]) = 0.535 - 1.044
[Cu+] = 0.002 M
0.0592/2 log(0.002)^2[I-]^2.(1)^1/(1)^2) = -0.509
[I-] = 1.262 x 10^-6 M
(c) nFEo = RTlnKsp
Eo = Ecathode - Eanode = 0.535 - 0.00 = 0.535 V
2 x 96485 x 0.535 = 8.314 x 298 lnKsp
Ksp = 1.25 x 10^18
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.