A fused silica lens has an index of refraction ( n =1.52). One surface of the le
ID: 1469941 • Letter: A
Question
A fused silica lens has an index of refraction (n=1.52). One surface of the lens is concave, with a radius of curvature R1= 22.5 cm . The other surface of the lens is convex with a radius of curvature R2= 19.0 cm . A candle is positioned at a distance of 50 cm from the lens.
Part A: Find the location of the candle's image. Express your answer in cm, and use the appropriate sign convention to make it clear if the image is on the incident or transmitted side of the lens.
Part B: What is the magnification?
m = __________
Explanation / Answer
A)
using sign convetion
R1 = -22.5 cm
R2 = -19 cm
use lens makers equation
1/f = (n-1)*(1/R1 - 1/R2)
1/f = (1.52 - 1)*(1/(-22.5) - 1/(-19))
f = 234.9 cm
do = 50 cm
use, 1/do + 1/di = 1/f
1/di = 1/f - 1/do
1/di = 1/234.9 - 1/50
di = -65.5 cm (negative sign indicates image is virtual)
B) magnification, m = -di/do
= -(-65.5)/50
= 1.27
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.