A furniture store sells baby furniture for $260.00 per set. If the markup is 150
ID: 1721436 • Letter: A
Question
A furniture store sells baby furniture for $260.00 per set. If the markup is 150% on cost, the cost of the furniture is: a. $156.00 b. $104.00 c. $180.00 d. $173.33 Q9. If a markup is based on selling price, then the __________ is the base and represents 100%. a. cost b. markup c. margin d. selling price e. none of the above Q10. In arriving at a markup on merchandise for sale, most __________ use the selling price as the base because the keep their records in terms of selling price. a. retailers b. wholesalers c. consumers d. manufacturers
Explanation / Answer
Selling price =260
Cost =x
Add:markup = 150% of x = 1.5x
Sale price = 2.5x
2.5 x =260
x= 104
Option B 104 is the cost
-------------------------------
Retailers or sellers
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.