A voltaic cell consists of a Pb/Pb2+ half-cell and a Cu/Cu2+ half-cell at 25 C .
ID: 985050 • Letter: A
Question
A voltaic cell consists of a Pb/Pb2+ half-cell and a Cu/Cu2+ half-cell at 25 C . The initial concentrations of Pb2+ and Cu2+ are 5.00×102 M and 1.40 M , respectively.
a. What is the initial cell potential? (Express your answer using two significant figures)
b. What is the cell potential when the concentration of Cu2+ has fallen to 0.230 M ? (Express your answer using two significant figures)
c. What are the concentrations of Pb2+ and Cu2+ when the cell potential falls to 0.370 V ? (Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answer using two significant figures)
Explanation / Answer
Pb---> Pb+2 +2e- E0= 0.13V
Cu+2+2e---> Cu Eo=0.34V
Pb+Cu+2----> Pb+2+Cu E0=0.34+0.13=0.47V
E = E0 - (0.5916/z)*log10([Pb^2+]/[Cu^2+]
z=2 and [Pb+2] =5*10-2 and Cu+2= 1.4M
E= 0.47- (0.5916/2)log (5*10-2/1.4)=0.898V
b) when Cu+2 drops to 0.23M
E= 0.47- 0.2958*log (5*10-2/0.23)=0.66V
C) 0.37= 0.47- 0.2958*log(Pb+2/Cu+2)
-0.1= -0.2958 log (Pb+2/Cu+2)
pb+2/Cu+2= 2.18
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.