A voltaic cell consists of a Pb/Pb2+ half-cell and a Cu/Cu2+ half-cell at 25 C .
ID: 976671 • Letter: A
Question
A voltaic cell consists of a Pb/Pb2+ half-cell and a Cu/Cu2+ half-cell at 25 C . The initial concentrations of Pb2+ and Cu2+ are 5.30×102 M and 1.60 M , respectively.
a. What is the initial cell potential?
Express your answer using two significant figures.
b.
What is the cell potential when the concentration of Cu2+ has fallen to 0.200 M ?
Express your answer using two significant figures.
c. What are the concentrations of Pb2+ and Cu2+ when the cell potential falls to 0.370 V ?
Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
First we need the standard potential reduction which are:
E°Pb = -0.13 V;
E°Cu = +0.34 V
This means that Pb is being oxidized by Cu, and Cu is being reduced by Pb. Both of them are losing/gaining 2 electrons, so the E° would be:
E° = 0.34+0.13 = 0.47 V
Using the nerst equation, the initial cell potential is:
E = E° - 0.059/n logQ
Q = [Pb2+]/[Cu2+] = (0.053)/1.6 = 0.0331
E = 0.47 - 0.059/2 log(0.0331)
E = 0.5137 V
If concentration of Cu falls to 0.2 then:
E = 0.47 - 0.059/2 log(0.053/0.2)
E = 0.487 V
The last part, all you have to do is solve for Q in the nerst equation. That will give you the ratio of Pb/Cu. As we don't know which value to take as reference, we cannot calculte the concentrations of these ions, only the ratio for now.
Hope this helps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.