A 100.0g sample of nickel is heated to 100.0 o C (Celsius) and is placed in a co
ID: 976325 • Letter: A
Question
A 100.0g sample of nickel is heated to 100.0 oC (Celsius) and is placed in a coffee cup calorimeter containing 150. g of water at 25.0 oC. After the metal cools, the final temperature of the metal and the water is 29.8 oC. Calculate the specific heat capacity of nickel from these experimental data, assuming that no heat escapes to the surroundings or is transferred to the calorimeter.
Specific heat of water = 4.184 J/g oC
atomic mass Ni = 58.7 g/mol
Calculate your answer in J/g oC with 3 significant figures, but enter the answer without units.
Then calculate the molar heat capacity of Ni in J / mol oC, again, to 3 significant figures. Enter the answer without units.
Tries 0/99Explanation / Answer
Qn = mn*Cn*(Tf-Tn)
Qw = mw*Cw*(Tf-Tw)
Qn = -Qw
then
mn*Cn*(Tf-Tn) = -mw*Cw*(Tf-Tw)
100*Cn*(29.8-100) = -150*4.184*(29.8-25)
Solve for Cn
Cn = -150*4.184*(29.8-25) / ((29.8-100)*100)
Cn = 0.4291 J/gC -> 3 sig fig 0.429 J/gC
note that the actual value is about 0.44 J/gC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.