Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 100.0g sample of nickel is heated to 100.0 oC (Celsius) and is placed in a cof

ID: 614011 • Letter: A

Question

A 100.0g sample of nickel is heated to 100.0 oC (Celsius) and is placed in a coffee cup calorimeter containing 150. g of water at 25.0 oC. After the metal cools, the final temperature of the metal and the water is 29.8 oC. Calculate the specific heat capacity of nickel from these experimental data, assuming that no heat escapes to the surroundings or is transferred to the calorimeter. Specific heat of water = 4.184 J/g oC atomic mass Ni = 58.7 g/mol Calculate your answer in J/g oC with 3 significant figures, but enter the answer without units.

Explanation / Answer

The 100 g sample of Ni cooled from 100 to 29.8 a drop of 70.2 deg C. All of the heat was transferred to the 150 g of water which went from 25 to 29.8 deg C. The specific heat capacity of water is 4.184 J/g degC 150gx4.8deg C = 720 g degC 4.184 x 720 = 3012.48 J sp heat of Ni x 100 g x 70.2 deg = 3012.48 (no heat gained or lost by the system) sp heat of Ni = 3012.48/(100 x 70.2) = 0.429 J/g deg C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote