A 100-kg log is pulled along a horizontal surface withfrictional force 300 N opp
ID: 1764019 • Letter: A
Question
A 100-kg log is pulled along a horizontal surface withfrictional force 300 N opposing the motion. (a) If the applied is450-N, what is the acceleration? (b) if the acceleration is 2m/s^2, what is the applied force? Homework question i got wrong, the teacher did not explainwhich part of the problem i got wrong. He gave me the answer,without showing me the work. A 100-kg log is pulled along a horizontal surface withfrictional force 300 N opposing the motion. (a) If the applied is450-N, what is the acceleration? (b) if the acceleration is 2m/s^2, what is the applied force? Homework question i got wrong, the teacher did not explainwhich part of the problem i got wrong. He gave me the answer,without showing me the work.Explanation / Answer
m = 100 kg Fr = 300 N a) F = 450 N We can write F - Fr =ma a = (F - Fr )/ m = (450 - 300 ) / 100 = 150 / 100 = 1.5 m/s2 b) applied force F = Fr + ma = 300 + 100 * 2 = 500N b) applied force F = Fr + ma = 300 + 100 * 2 = 500NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.