A 100-mL sample of hard water is titrated with the EDTA solution in Problem 2. T
ID: 1058904 • Letter: A
Question
A 100-mL sample of hard water is titrated with the EDTA solution in Problem 2. The same amount of Mg^2+ is added as previously, and the volume of EDTA required is 22.44 mL hat volume of EDTA is used in titrating the Ca^2+ in the hard water? _mL How many moles of EDTA are there in that volume? _moles How many moles of Ca^2+ are there in the 100 mL of water? _moles If the Cu^2+ comes from CaCO_3, how many moles of CaCO_3 are there in one liter of the water? How many grams CaCO_3 per liter? _ moles_g If 1 ppm CaCO_3 = 1 mg per liter, what is the water hardness in ppm CaCO_3? _ppm CaCO_3Explanation / Answer
Ans.
3.
a) volume of EDTA is used in titrating the Ca 2+ in the hard water
= 31.83-2.21 = 29.62 ml
b) moles of EDTA = M*Vin L = 0.0193*0.02962 = 0.00057 mole
c) moles of EDTA = moles of Ca 2+ are there in the 100 mL of water
= 0.00057 mole
d) 1 mole Ca2+ = 1 mole CaCo3
= 0.00057 mole CaCo3 present in 100ml water.
e) mass of CaCO3 = 0.00057*100.1 = 0.057 grams = 57.057 mg
concentration of caco3 = mass in mg /V in L
= 57.057/0.1 = 570.57 mg/L
water hardness in ppm CaCO3 = 570.57 ppm.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.