Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 100.0g sample of nickel is heated to 100.0 o C (Celsius) and is placed in a co

ID: 943475 • Letter: A

Question

A 100.0g sample of nickel is heated to 100.0 oC (Celsius) and is placed in a coffee cup calorimeter containing 150. g of water at 25.0 oC. After the metal cools, the final temperature of the metal and the water is 29.8 oC.

Calculate the specific heat capacity of nickel from these experimental data, assuming that no heat escapes to the surroundings or is transferred to the calorimeter.
Specific heat of water = 4.184 J/g oC
atomic mass Ni = 58.7 g/mol


Calculate your answer in J/g oC with 3 significant figures, but enter the answer without units.

Then calculate the molar heat capacity of Ni in J / mol oC, again, to 3 significant figures. Enter the answer without units

Explanation / Answer

m = 100 g

Tm = 100

Tf = 29.8

Cp metal =

Cp wate r= 4.184

m water = 150

then

Qwater = m*Cp*(Tf-Ti)

Qwater = 150*4.184*(29.8-25) = 3012.48 J

Qwater = -Qmetal

Qmetal = m*C*(Tf-Ti)

-3012.48 = 100*C*(29.8-100)

C = (-3012.48) /(29.8-100)/100 = 0.4291 J/gC

molar heat cap

Cmolar = C*MW = 0.4291* 58.7 = 25.18817 J/molC

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote