Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Balanced Equations: Reaction 1: 1 NaHCO 3 (s) 1 NaOH(s) + 1 CO 2 (g) Reaction 2:

ID: 946152 • Letter: B

Question

Balanced Equations:

Reaction 1: 1 NaHCO3(s) 1 NaOH(s) + 1 CO2(g)
Reaction 2: 2 NaHCO3(s) 1 Na2CO3(s) + 1 CO2(g) + 1 H2O(g)
Reaction 3: 2 NaHCO3(s) 1 Na2O(s) + 2 CO2(g) + 1 H2O(g)

Questions:

With 3.12 g of baking soda, how many moles of NaOH should be formed?

With 3.12 g of baking soda, how many moles of Na2CO3 should be formed?

With 3.12 g of baking soda, how many moles of Na2O should be formed?

Now we can determine the mass for each.

With 3.12 g of baking soda, what mass of NaOH should be formed?

With 3.12 g of baking soda, what mass of Na2CO3 should be formed?

With 3.12 g of baking soda, what mass of Na2O should be formed?

Explanation / Answer

the balanced reactions are

1) NaHC03 ---> NaOH + C02

2) 2NaHC03 ---> Na2C03 + C02 + H20

3) 2 NaHC03 --> Na20 + 2C02 + H20

now

we know that

moles = mass / molar mass

so

moles of NaHC03 = 3.12 / 84 = 0.037143

now

a)

we can see that

moles of NaOH produced = moles of NaHC03 = 0.037143

now

mass = moles x molar mass

so

mass of NaOH = 0.037143 x 40 = 1.485

so

1.485 grams of NaOH is produced


b)

we can see that

moles of Na2c03 produced = 0.5 x moles of NaHC03 = 0.5 x 0.037143 = 0.0185715

now

mass = moles x molar mass

so

mass of Na2C03 = 0.0185715 x 106 = 1.97

so

1.97 grams of Na2C03 is produced


c)


we can see that

moles of Na20 produced = 0.5 x moles of NaHC03 = 0.5 x 0.037143 = 0.0185715

now

mass = moles x molar mass

so

mass of Na20 = 0.0185715 x 62 = 1.15

so

1.15 grams of Na2O is produced

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote