Balanced Equations: Reaction 1: 1 NaOH(aq) + 1 HCl(aq) 1 NaCl(aq) + 1 H 2 O(l) R
ID: 946153 • Letter: B
Question
Balanced Equations:
Reaction 1: 1 NaOH(aq) + 1 HCl(aq) 1 NaCl(aq) + 1 H2O(l)
Reaction 2: 1 Na2CO3(aq) + 2 HCl(aq) 2 NaCl(aq) + 1 CO2(g) + 1 H2O(l)
Reaction 3: 1 Na2O(aq) + 2 HCl(aq) 2 NaCl(aq) + 1 H2O(l)
Questions:
Determine the number of moles of NaOH required to react with 0.01169 mol HCl.
Determine the number of moles of Na2CO3 required to react with 0.01169 mol HCl.
Determine the number of moles of Na2O required to react with 0.01169 mol HCl.
Now use the molar masses of the products to determine the mass of each solid required for the titration.
What mass of NaOH is required to react with 0.01169 mol HCl?
What mass of Na2O is required to react with 0.01169 mol HCl?
What mass of Na2CO3 is required to react with 0.01169 mol HCl?
Suppose you take 0.9600 g of the solid product. Now that you have done a few stoichiometric calculations we will ask directly for you to perform mass-mass calculations. Remember that along the way you will need to determine the number of moles and use the balanced equations above.
With 0.9600 g of NaOH and excess HCl, what mass of NaCl could be formed?
With 0.9600 g of Na2CO3 and excess HCl, what mass of NaCl could be formed?
With 0.9600 g of Na2O and excess HCl, what mass of NaCl could be formed?
Suppose you take 0.9600 g of the solid product. Now that you have done a few stoichiometric calculations we will ask directly for you to perform mass-mass calculations. Remember that along the way you will need to determine the number of moles and use the balanced equations above.
With 0.9600 g of NaOH and excess HCl, what mass of NaCl could be formed?
With 0.9600 g of Na2CO3 and excess HCl, what mass of NaCl could be formed?
With 0.9600 g of Na2O and excess HCl, what mass of NaCl could be formed?
Explanation / Answer
Answer – Given balanced reactions –
NaOH(aq) + 1 HCl(aq) 1 NaCl(aq) + 1 H2O(l)
Na2CO3(aq) + 2 HCl(aq) 2 NaCl(aq) + 1 CO2(g) + H2O(l)
Na2O(aq) + 2 HCl(aq) 2 NaCl(aq) + 1 H2O(l)
Moles of HCl = 0.01169 moles
Moles of NaOH
From the balanced equation –
1 moles of HCl = 1 mole of NaOH
So, 0.01169 moles of HCl = ?
= 0.01169 moles of NaOH
Moles of Na2CO3
From the balanced equation –
2 moles of HCl = 1 mole of Na2CO3
So, 0.01169 moles of HCl = ?
= 0.005845 moles of Na2CO3
Moles of Na2O
From the balanced equation –
2 moles of HCl = 1 mole of Na2O
So, 0.01169 moles of HCl = ?
= 0.005845 moles of Na2O
Mass of NaOH = 0.01169 moles * 40.0 g/mol
= 0.468 g of NaOH
Mass of Na2CO3 = 0.005845 moles * 105.98 g/mol
= 0.620 g of Na2CO3
Mass of Na2O = 0.005845 moles *61.98 g/mol
= 0.362 g of Na2O
Now mass of product
We are given the mass of limiting reactant, so we can convert the mass to moles and using the balanced reaction calculating the moles of product.
Moles of NaOH = 0.9600 g / 40.0 g.mol-1
= 0.024 moles
Moles of Na2CO3 = 0.9600 g / 105.98 g.mol-1
= 0.00906 moles
Moles of Na2O = 0.9600 g / 61.98 g.mol-1
= 0.0155 moles
Mass of NaCl from NaOH
From the balanced equation –
1 moles of NaOH = 1 mole of NaCl
So, 0.0240 moles of NaOH = ?
= 0.0240 moles NaCl
Mass of NaCl = 0.0240 moles *58.44 g/mol
= 1.40 g of NaCl
Mass of NaCl from Na2CO3
From the balanced equation –
1 moles of Na2CO3= 2 mole of NaCl
So, 0.00906 moles of Na2CO3= ?
= 0.0181 moles NaCl
Mass of NaCl = 0.0181 moles *58.44 g/mol
= 1.06 g of NaCl
Mass of NaCl from Na2O
From the balanced equation –
1 moles of Na2O= 2 mole of NaCl
So, 0.0155 moles of Na2O= ?
= 0.0310 moles NaCl
Mass of NaCl = 0.0310 moles *58.44 g/mol
= 1.81 g of NaCl
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.