The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction
ID: 872238 • Letter: T
Question
The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction titration with an oxidizing agent. A 5.51-g sample of stibnite, an ore of antimony, is dissolved in hot, concentrated HCl(aq) and passed over a reducing agent so that all the antimony is in the form Sb3 (aq). The Sb3 (aq) is completely oxidized by 23.2 mL of a 0.135 M aqueous solution of KBrO3(aq). The unbalanced equation for the reaction is
BrO3- + Sb3+ = Br- + Sb5+
Calculate the amount of antimony in the sample and its percentage in the ore. (grams and percent)
Explanation / Answer
BrO3-: (2x3) + 1= +5 Br- = -1 reducting.
Sb: +3 to +5 oxidating.
6H+ + BrO3- + 6e- -------> Br- + 3H2O
(Sb3+ ------------> Sb5+ + 2e-)x3 = 3Sb3+ ------------> 3Sb+5 + 6e-
6H+ + BrO3- + 3Sb3+ ------------> Br- + 3Sb5+ + 3H2O
molecular mass of Sb: 121.76 g/mol molecular mass of KBrO3: 39.09 + 79.9 + 48 = 167 g/mol
moles of KBrO3 = 0.135 x 0.0232 = 3.132x10-3 moles
1:3 relation ratio. Moles of Sb = 3.132x10-3 moles / 3 = 1.044x10-3 moles of Sb
mass of Sb = 1.044x10-3 x 121.76 g/mol = 0.1271 g of Antimony in the sample
% = (0.1271/5.51)x100 = 2.31%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.