The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction
ID: 869042 • Letter: T
Question
The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction titration with an oxidizing agent. A 9.23-g sample of stibnite, an ore of antimony, is dissolved in hot, concentrated HCI(aq) and passed over a reducing agent so that all the antimony is in the form Sb^3+(aq), The Sb^3+(aq) is completely oxidized by 43.7 mL of a 0.120 M aqueous solution of KBrO3(aq). The unbalanced equation for the reaction is Calculate the amount of antimony in the sample and its percentage in the ore.Explanation / Answer
Solution :-
Lets first write the balanced reaction equation.
BrO3-(aq) + Sb3+(aq) -----> Br- (aq) + Sb5+(aq)
Balancing reaction by half reaction method
BrO3-(aq) --- > Br- (aq) reduction
Sb3+(aq) -----> Sb5+(aq) oxidation
Lets balance the oxygens by adding the H2O to the deficient side
BrO3-(aq) --- > Br- (aq) +3H2O(l)
Sb3+(aq) ----> Sb5+(aq)
Now lets balance hydrogens by adding H+ to the deficient side
6H+(aq) + BrO3-(aq) --- > Br- (aq) +3H2O(l)
Sb3+(aq) -----> Sb5+(aq)
Now lets balance the electronic charges by adding electrons to the deficient side
6e- + 6H+(aq) + BrO3-(aq) --- > Br- (aq) +3H2O(l)
Sb3+(aq) -----> Sb5+(aq)+ 2e-
Now multiply the equations by such numbers so that the electrons in the both equation get balanced.
So multiply equation 1 by 1 and multiply equation 2 by 3 and then add both equations to get the final equation.
Then we get
6e- + 6H+(aq) + BrO3-(aq) --- > Br- (aq) +3H2O(l)
3Sb3+(aq) -----> 3Sb5+(aq)+ 6e-
___________________________________________
6H+(aq) + BrO3-(aq) + 3Sb3+(aq) ----> Br- (aq) +3H2O(l) + 3Sb5+(aq)
So the balanced reaction equation is as follows
6H+(aq) + BrO3-(aq) + 3Sb3+(aq) -----> Br- (aq) +3H2O(l) + 3Sb5+(aq)
Now lets calculate the moles of the KBrO3 using its molarity and volume
Moles = molarity * volume in liter
Moles of KBrO3 = 0.135 mol per L * 0.0238 L (23.8 ml = 0.0238 L)
= 0.003213 mol KBrO3
Now using the mole ratio of the KBrO3 and Sb3+ lets calculate the moles of the Sb3+
Mole ratio is 1 :3 for KBrO3 to Sb3+
Therefore moles of Sb3+ are calculated as
(0.003213 mol KBrO3 * 3 mol Sb3+ )/ 1 mol KBrO3 = 0.009639 mol Sb3+
Now lets convert moles of Sb3+ to its mass
Mass = moles * molar mass
Mass of Sb3+ = 0.009639 mol * 121.76 g per mol
= 1.1736 g Sb3+
So the sample of the mass of antimony present in the stibnite sample = 1.1736 g
Now lets calculate the percentage of the Antimony
% antimony = (mass of antimony / mass of stibnite) *100%
= (1.1736 g / 5.67 g)*100%
= 20.70 % Antimony (Sb3+)
So the mass of antimony = 1.1736 g
Percent of antimony = 20.70 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.