The quality-control manager at a lightbulb factor needs to determine whether the
ID: 3178210 • Letter: T
Question
The quality-control manager at a lightbulb factor needs to determine whether the mean life of a large shipment of lightbulbs is equal to 375 hours. The population standard deviation is 100 hours. A random sample of 64 lightbulbs indicates a sample mean life of 350 hours.
At the 0.05 level of significance is there evidence that the mean life is different from 375 hours?
Compute the p-value and interpret its meaning.
Construct a 95% confidence interval estimate of the population mean life of the lightbulbs.
Explanation / Answer
Here Ho: mu =375 vs H1: mu not equal to 375
As n>30 we will use z distribution
Z=xbar-mu/(sd/sqrt(n))=350-375/(100/9)=-1.5
The P-Value is 0.133614 for alpha =0.05
Here we can see that p value>alpha so we do not reject the null hypothesis
So mean life of a large shipment of lightbulbs is equal to 375
Now to find CI, z=1.96
Margin of error =z*sd/sqrt(n)=1.96*100/8=24.5
So CI=mean+/-E=350+/-24.5=(325.5,374.5)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.