The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction
ID: 872711 • Letter: T
Question
The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction titration with an oxidizing agent. A 6.31-g sample of stibnite, an ore of antimony, is dissolved in hot, concentrated HCl(aq) and passed over a reducing agent so that all the antimony is in the form Sb3 (aq). The Sb3 (aq) is completely oxidized by 31.1 mL of a 0.115 M aqueous solution of KBrO3(aq). The unbalanced equation for the reaction is
BrO3^-(aq)+Sb^3+(aq)----------->Br^-(aq)+Sb^5+(aq)
Calculate the amount of antimony in the sample and its percentage in the ore.
Number______g Number_______%
Explanation / Answer
THE BALANCED EQUATION IS
BrO3^- + 6H^+ + 3Sb^3+ ---> Br^- + 3Sb^5+ + 3H2O
now it is given 31.1 mL of a 0.115 M aqueous solution of KBrO3 oxidizes complete antimony
we also know one mol of KBrO3 oxidizes 1 mol of antimony
now we will calculate moles of KBrO3 in 31.1 mL of a 0.115 M
= 0.115 * 31.1 /1000
= 0.0035765 moles
or same moles of antimony are present in 6.31-g sample of stibnite
now I mol of antimony = 121.76 gram
so 0.0035765 moles of antimoney = 121.76 * 0.0035765
= 0.43547464 grams
% = 0.43547464 * 100/ 6.31
= 6.901 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.