A solution is .01 M in each of Pb(NO3)2, Mn(NO3)2, and Zn(NO3)2. Solid NaOH is a
ID: 867201 • Letter: A
Question
A solution is .01 M in each of Pb(NO3)2, Mn(NO3)2, and Zn(NO3)2. Solid NaOH is added until the pH of the solution is 8.50. Which of the following is true?
Pb(OH)2, Ksp= 1.4 x10^-20
Mn(OH)2, Ksp= 2.0 x 10^-13
Zn(OH)2, Ksp= 2.1 x10^-16
Options:
A) No precipitate will form.
B) Only Pb(OH)2 will precipitate.
C) Only Mn(OH)2 wil precipitate.
D) Only Zn(OH)2 will preipitate.
E) All three hydroxide will preipitate.
*I tried to answer by multiplying the concentrations together like this (.01)(10^-8.50)^2. I got A for my answer and would like confirmation that I am doing this question correctly or not.
Please show work!! No points/credit without work!!
Explanation / Answer
Pb(NO3)2 (aq) + 2 NaOH (aq) = Pb(OH)2 (s) + 2 NaNO3 (aq)
Mn(NO3)2 (aq) + 2 NaOH (aq) = Mn(OH)2 (s) + 2 NaNO3 (aq)
Zn(NO3)2 (aq) + 2 NaOH (aq) = ZN(OH)2 (s) + 2 NaNO3 (aq)
Pb(OH)2=Pb+2 + 2[OH-] Considering [Pb+2]=0.1 M and [Mn+2]=0.1 M,[Zn+2]=0.1
given pH =14- pOH
pOH=14-8.50=5.5
[OH-]=10^-pOH=10^-5.5
also since
Q1=[Pb+2 ][OH-]^2=0.01x(10^(-5.5))^2=1X10^-13
Q2=[Mn+2 ][OH-]^2=0.01x(10^(-5.5))^2=1X10^-13
Q3=[Zn+2 ][OH-]^2=0.01x(10^(-5.5))^2=1X10^-13
for Pb(OH)2 given Ksp=1.4 x10^-20 and therefore Q1= 10^-13 here Q1 >Ksp
or Mn(OH)2 given Ksp= 2.0 x 10^-13 and therefore Q2= 10^-13 here Q2<Ksp
or Zn(OH)2 given Ksp= 2.1 x10^-16 and therefore Q3= 10^-13 here Q3>Ksp
If Q> Ksp equilibrium shifts to the right and a precipate will be wrong
NOTE: There are volume values missing in the question please check at repost the question.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.