A solution contains 0.028 M Ag and 0.032 M Pb2 . If you add Cl–, AgCl and PbCl2
ID: 501049 • Letter: A
Question
A solution contains 0.028 M Ag and 0.032 M Pb2 . If you add Cl–, AgCl and PbCl2 will begin to precipitate. What is the concentration of Cl– required, in molarity, when:
A. AgCl precipitation begins?
B. AgCl precipitation is 99.99% complete?
C. PbCl2 precipitation begins?
D. PbCl2 precipitation is 99.99% complete?
Finally, give the concentration range of Cl– for the complete precipitation of Ag and Pb2 .
E. Concentration of Cl– at the start of precipitation:
F. Concentration of Cl– once precipitation complete:
So confused. Please help! Already not doing so well on this quiz. Greatly appreciate the help!
Explanation / Answer
Ksp of AgCl = 1.77×10-10
AgCl <==> Ag+ + Cl^-
A. precipitation of Ag+ will begin when concentration of Cl- is = Ksp/[Ag^+]
= 1.77×10-10/0.028 M = 63.21 *10^-10 M
B. when 99.99% Ag+ is precipitated, 0.01% Ag+ is left in the solution.
[Ag+] = 0.01 % * 0.028 M = 2.8*10^-6 M
[Cl-] = Ksp/[Ag+] = 1.77×10-10/ 2.8*10^-6 M = 6.32*10^-5 M
----------------------------------------------
C. Ksp of PbCl2 = 1.70*10^-5 M
PbCl2 <==> Pb^2+ + 2Cl-
Ksp = [Pb^2+][Cl^-] ^2
or, 1.70*10^-5 = 0.032 * [Cl^-]^2
or, [Cl^-] = 0.023 M
---------------------------------------------------
D.
0.01% of 0.032 M Pb^2+ = 2.3*10^-6 M
Ksp = (2.3*10^-6) * (Cl^-)^2
or, 1.7*10^-5 = (2.3*10^-6) * (Cl^-)^2
or, [Cl-] = 2.72 M
-------------------------------------------
E. PbCl2 will precipitate first. [Cl-] = 2.72 M.
F. After the prcipitation of AgCl is complete [Cl-]= 6.32*10^-5 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.