A solution has a pOH = 8.54. Its pH is a) -0.93 v) 2.92 c) 7.00 d) 5.46 A soluti
ID: 502768 • Letter: A
Question
A solution has a pOH = 8.54. Its pH is a) -0.93 v) 2.92 c) 7.00 d) 5.46 A solution has a pH of 5.00. In this solution, [OH] must be a) 1.0 times 10^-9 M b) 1.0 times 10^-7 M c) greater than 1.0 times 10^-5 M d) 1.0 times 10^-5 M A solubility product constant expression for equilibrium in a saturated aqueous solution of iron(III) phosphate is a) K_sp = [Fe^2+][PO_4^3-]^2 c) K_sp = [Fe_2^3+] [PO_4^-] c) K_sp = [Fe^3+] [PO_4^3-] d) K_sp = [Fe^3-] [PO_4^3+] Which of the following dissociates entirely into metal ions and hydroxide in solution? a) a strong acid b) a strong base c) a weak acid b) a strong baseExplanation / Answer
5) Answer pH = 5.46
Given pOH = 8.54
we know that pH + pOH = 14
so pH + 8.54 = 14
pH = 14 - 8.54
6) Answer [OH-] = 1.0 * 10-9 M
Given pH = 5.00
pH + pOH = 14
5 + pOH = 14
pOH = 9
-log ([OH-]) = 9
[OH-] = 1.0 * 10-9 M
7) Answer is b) Ksp = [ Fe3+][PO43-]
iron III phosphate is FePO4 it will diassociate as Fe3+ and PO43- so Ksp will be the above
8) strong base
ex: NaOH (aq) ----> Na+ ( aq) + OH- (aq)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.