A solution contains 0.01 mole of lactic acid (pk a =3.60). You decide to add sod
ID: 522632 • Letter: A
Question
A solution contains 0.01 mole of lactic acid (pka =3.60). You decide to add sodium lactate to the solution to make a buffer of pH 4.5. what is the required molarity of sodium lactate in the final buffer solution?
The acid-base equilibrium reaction is, CH3CH(OH)COOH H2O <-- > CH3CH(OH)COO- H3O+ pK= 3.60
Please help, see solution, am not getting the same answers. Please explain if any missing steps?
Question 1A (5 pts). A solution contains 0.01 mole ofiactic acid (pKa 3.60). You decide to add sodium lactate to the solution to make a buffer of pH4.5. what isthe required molarity ofsodium lactate in the final buffer solution? oci 6.13Explanation / Answer
Formula to calculate pH of acid buffer is,
pH = pKa + Log[salt]/[acid]
4.5 = 3.6 + Log[Salt]/(0.01)
Log[salt]/(0.01) = 0.90
[Salt]/0.01 = 100.90
[Salt]/0.01 = 7.94
[Salt] = 7.94 * 0.01
[Salt] = 0.0794 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.