A solution is made by mixing 100mL Fe3+ solution of 1.00 x 10-3 M and 100 mL A-
ID: 817999 • Letter: A
Question
A solution is made by mixing 100mL Fe3+ solution of 1.00 x 10-3 M and 100 mL A- ion solution of 1.00 x 10-3 M. The mixture has a deep blue color, indicating the formation of a complex between Fe3+ and A-. By a spectrophotometric analysis, we find that 30.0% of Fe3+ is in the form of the complex and there are two probable products which are FeX2+ or FeX3
a. Balance the following equations and calculate the concentrations of the remaining species
Fe3+ + A- <--> FeA2+
Fe3+ + A- <--> FeA3
b. Assuming that the final state reached equilibrium, write the equilibrium expressions and calculate the equilibrium constants for both cases in (a)
Explanation / Answer
Formula used :
Molarity = moles/ volume in liters
So, no. of moles = molarity*volume in liters
Solution 1 : 100 mL ( 0.1 L ) of 0.001 M Fe3+ solution
So,initial moles of Fe3+ = 0.001*0.1 = 0.0001 moles Fe3+
Solution 2 : 100 mL ( 0.1 L ) of 0.001 M A- solution
So,initial moles of A- = 0.001*0.1 = 0.0001 moles A-
Solution 3 ( or the final solution ) : 100 mL Fe3+ + 100 mL A-
So, volume of final solution = 200 mL
Probable products : FeA2+ and FeA3 ( I had a confusion whether it was FeA2+ or FeA2+, so I have provided answer for FeA2+ in the end ! )
Balanced equations :
(i) Fe3+ + 2A- <--> FeA2+
(ii) Fe3+ + 3A- <--> FeA3
Given :
30% of Fe3+ gets consumed in forming the complex
So, remaining moles of Fe3+ = 70% of initial moles = 0.7*0.0001 = 0.00007 moles remaining Fe3+
and, moles of complex = 0.3*0.0001 = 0.00003 moles complex
Case (i) :
Fe3+ + 2A- <--> FeA2+
According to reaction stoichiometry, when 1 mole complex is formed, 2 moles A- are consumed
Applying unitary method, 0.00003 moles of complex are formed by consuming : 2*0.00003 = 0.00006 moles A-
So, moles of A- left = initial moles - moles consumed = 0.0001 - 0.00006 = 0.00004 moles A-
Concentration of A- = [A-] = moles of A- left / Volume of final solution in liters = 0.00004/0.2 = 0.0002 M [A-]
Concentration of Fe3+ = [Fe3+] = moles of Fe3+ left / Volume of final solution in liters = 0.00007/0.2 = 0.00035 M [Fe3+]
Concentration of complex FeA2+ = [FeA2+] = moles of FeA2+ left / Volume of final solution in liters = 0.00003/0.2 = 0.00015 M [FeA2+]
Equilibrium expression : Keq = [FeA2+] / ( [Fe3+]*[A-]2 )
Putting values, we get : Keq = 0.00015 / ( 0.00035*0.00022 ) = 1.07*107 M-2
Case (ii) :
Fe3+ + 3A- <--> FeA3
According to reaction stoichiometry, when 1 mole complex is formed, 3 moles A- are consumed
Applying unitary method, 0.00003 moles of complex are formed by consuming : 3*0.00003 = 0.00009 moles A-
So, moles of A- left = initial moles - moles consumed = 0.0001 - 0.00009 = 0.00001 moles A-
Concentration of A- = [A-] = moles of A- left / Volume of final solution in liters = 0.00001/0.2 = 0.00005 M [A-]
Concentration of Fe3+ = 0.00035 M [Fe3+]
Concentration of complex FeA3 = 0.00015 M [FeA3]
Equilibrium expression : Keq = [FeA3] / ( [Fe3+]*[A-]3 )
Putting values, we get : Keq = 0.00015 / ( 0.00035*0.000053 ) = 3.42*1012 M-3
Note : If the probable product was FeA2+, then the balanced equation is :
Fe3+ + A- <--> FeA2+
The equilibrium expression is : Keq = [FeA2+] / ( [Fe3+]*[A-] )
This time, for producing 0.00003 moles of complex, 0.00003 moles of A- are consumed.
So, [A-] = 0.00007 / 0.2 = 0.00035 [A-]
And, Keq = 0.00015 / ( 0.00035*0.00035) = 1.224*103 M-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.