A solution from Part 1 (used to make the Beer\'s law plot) contains 1.5 ml of 2.
ID: 485317 • Letter: A
Question
A solution from Part 1 (used to make the Beer's law plot) contains 1.5 ml of 2.0 times 10^-2 M KSCN, 5 00 mL of 0.30 M FeCI_3, and enough 0.10 M HNO_3 to make a total volume of 25 mL. What is the ratio of moles of Fe^3+ to moles of KSCN? Assuming that the concentration of Fe^3+ is sufficient to drive the reaction virtually to completion, what is the concentration of FeSCN^2+ in this solution? A student prepares an equilibrium solution (from Part 2) by mixing 5.00 mL of 2.00 times 106-3 M Fe^3+, 2.00 mL of 2.00 times 10^-3 M SCN^-, and 3.00 mL of 0.100 M HNO_3. What are the initial concentrations of Fe^3+ and SCN^- m this solution? After allowing the system in problem 2 to come to equilibrium, the absorbance of the solution was measured. Using the Beer's law plot the student found that (FeSCN^2+] = 8.70 times 10^-5. Set up an ICE table for this system and determine the equilibrium concentrations of Fe^3+ SCN^-, and FeSCN^2+ in this solution. Show your work and use the correct number of significant figures.Explanation / Answer
For the given reaction,
Fe3+ + SCN- <===> [FeSCN]2+
1. a. ratio (Fe3+/KSCN) moles = (0.3 x 5)/(2 x 10^-3 x 1.5) = 500
b. [FeSCN]2+ concentration = 2 x 10^-3 x 1.5/25 = 0.00012 mmol
2. [Fe3+] initial = 2 x 10^-3 M x 5 ml/25 ml = 0.0004 M
[SCN-] initial = 2 x 10^-3 M x 2 ml/25 ml = 0.00016 M
3. ICE chart
Fe3+ + SCN- <===> [FeSCN]2+
I 0.0004 0.00016 -
C -8.7x10^-5 -8.7x10^-5 8.7x10^-5
E 0.003913 0.000073 8.7x10^-5
So,
Keq = [FeSCN]2+/[Fe3+][SCN-]
= 8.7 x 10^-5/0.003913 x 0.000073
= 304.57
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.