A solution ha. a pH value of 3, 60. What it the pOH for this solution? A) 7.00 B
ID: 522643 • Letter: A
Question
A solution ha. a pH value of 3, 60. What it the pOH for this solution? A) 7.00 B) 2.51 C) 3.89 D) 10.40 E) 3.60 Which of the following salts is most likely to form an aqueous solution having the pH=4.6? A) LiNO_3 B) NaBr C) RbCN D) K_2CO_3 E) NH_4Cl HI is a strong acid. What is the pOH of a 0.077 M HI solution? A) 1.11 B) 12.89 C) 15.11 D) 2.56 E) 11.44 For which of the following will precipitation be expected? A) Q_c = 1 B)Q_e = K_sp C)K_p = 1 D)Q_t K_sp The K_o for hypochlorous acid is 3 5 times 10^-8. What is K_s for the hypochlorite ion? A) 2.9 times 10^-7 B) 3.5 times 10^-8 C) 3.5 times 10^6 D) 2.9 times 10^7 E) 3.5 times 10^-22 Rank acetic acid (HC_2H_3O_2). hydrocyanic acid (HOCN). and hydrofluoric acid (HF) in order of increasing strength. A) HOCNExplanation / Answer
7. pH of solution=3.60
pOH=14-pH=14-3.60=10.40
Option (D) is the correct answer
8. LiNO3 is a salt of strong base NaOH, strong acid HNO3, so its aqueous solution will be neutral
NaBr is a solution of strong base NaOH, and strong acid HBr, so its aqueous solution will be neutral.
RbCN is a salt of strong base and weak acid HCN, so its aqueous solution will be basic.
K2CO3 is a salt of strong base KOH and weak acid H2CO3, so its aqueous solution will be basic.
NH4Cl is salt of weak base NH4OH and strong acid HCl, so its aqueous solution will be acidic and is likely to have a pH=4.6.
Thus option (E) is the answer.
9. Molarity of HI=0.077 M
HI is a strong acid and dissociates completely in aqueous solution to give H3O+ and I-
So [H3O+]=0.077 M
So pH=-log[H3O+]=-log(0.077)=1.11
So pOH=14-pH=14-1.11=12.89
So option (B) is the answer
10.Precipitation happens when reaction quotient is greated than the solubility product
That is Qc>Ksp
So option (E) is the answer.
11. Ka of hypochlorous acid=3.5x10-8
We know that product of Ka of an acid and Kb of its conjugate base=Ionic product of water=Kw=1x10-14
Kb for the hypochlorite ion=Kw/Ka of hypochlorous acid=1x10-14/3.5x10-8=2.9x10-7
So option (A) is the answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.