A solution contains the label 0.2 M KNO_3. What is the correct interpretation of
ID: 967075 • Letter: A
Question
A solution contains the label 0.2 M KNO_3. What is the correct interpretation of this concentration? There are 0.2 moles of KNO_3 in 100 mL of solution. There are 0.2 g of KNO_3 in 100 mL of solution. There are 0.2 molecules of KNO_3 in 1 L of solution. There are 0.2 g of KNO_3 in 1 L of solution. There are 0.2 moles of KNO_3 in 1 L of solution. Nitrogen and hydrogen react together to form ammonia according to the equation: N_2 (g)+ 3 H_2 (g) rightarrow 2 NH_3(g) Determine how many grams of hydrogen would be required to react with 25.2 g of nitrogen. 1.82 g 3.64 g 5.45 g 1.34 g 0.891 If the theoretical yield for the aspirin synthesis is 54.9 g. and 51.3 g are actually obtained, the percent yield is: 0.934% 93.4% 107% 3.60% not enough information given A 4.691 g sample of MgCl_2 is dissolved in enough water to give 750. mL of solution. What is the MgCl_2 concentration in this solution? 3.70 Times 10^-2 M 1.05 Times 10^-2 M 6.57 Times 10^-2 M 4.93 Times 10^-2 M 0.131 M Calcium chloride is used to melt ice and snow on roads and sidewalks and to remove water from organic liquids. Calculate the molarity of a solution prepared by diluting 165 mL of 0.688 M calcium chloride to 925.0 mL. 3.86 M 0.743 M 0.222 M 0.123 M 0.114 MExplanation / Answer
13.
KNO3 = 0.2 M
M = mol /L
then
the correct interpretation is 0.2 mol are present in 1 L of solution, that is E
14
mol N2 = 25.2/28 = 0.9 mol of N2
we need then H2= 3* 0.9 = 2.7 mol of H2
mass = mol*MW = 2.7*2 = 5.4 g
15
%yield = real/theoreticla * 100 = 51.3/54.9 *100 = 93.442 %
16
M = mol/V = mass/(MW*V) = 4.691/(95.211 *0.75) = 0.06569 M, = 6.5*10^-2
17.
M!V1 = M2V2
M2 = M1V1/V2 = 0.688*165/925 = 0.12272432 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.