7. 1 points Giancol6 5 P035 MyNotes Ask Your What is the distance from the Earth
ID: 776763 • Letter: 7
Question
7. 1 points Giancol6 5 P035 MyNotes Ask Your What is the distance from the Earth's center to a point outside the Earth where the gravitational acceleration due to the Earth is 1/24 of its value at the Earth's surface? -5 points Gancoi6 5P053. My Notes Ask Your What will a spring scale read for the weight of a 50 kg woman in an elevator that moves as follows? (a) upward with constant speed of 5.0 m/s (b) downward with constant speed of 5.0 m/s (c) upward with acceleration of 0.38g (d) downward with acceleration 0.38g (e) in free fall 9 My Notes Ask Your -2 points Ganool6 5 P 016. A bucket of mass 1.60 kg is whirled in a vertical circle of radius 1.50 m. At the lowest point of its motion the tension in the rope supporting the bucket e is 25.0 N (a) Find the speed of the bucket. m/s (b) How fast must the bucket move at the top of the circle so that the rope does not go slack?Explanation / Answer
7) We know that outside the Earth's sphere, g is inversely proportional to the distance squared from the center of Earth.
we use g(0) to refer to a point on the Earth's surface and g(1) to the unknown point we need to calculate:
we have
g(1)/g(0) = { r(0) / r(1) }2
g(1)/g(0) = r(0)2 / r(1)2
or
r(1)2 = r(0)2 * { g(0)/g(1) }
r(1) = r(0) * sqrt{ g(0)/g(1) }
taking r(0) as 6400 km (radius of earth) and g(0)/g(1) as 24
r(1) = 6400 * sqrt (24) km
or r(1) = 31353.47 km
8) for constant speed, the weight will remain same as normal
thus
a) W = mg = 50*9.8 = 490 N
b) W = mg = 50*9.8 = 490 N
c) while acclerating upward with an accleration of 0.38g, we have
W = m*(g + 0.38g) = 50(1.38g) = 50*1.38*9.8 = 676.2 N
d) for acclerating downwards with an accleration of 0.38g, we have
W = m*(g - 0.38g) = 50(0.62g) = 50*0.62*9.8 = 303.8 N
e) for free fall, the scale is also acclerating down at same rate as the woman, thus
W = m*(g-g) = 0
9) At lowest point of its motion , the tension in the rope supporting the bucket is given by
T = W + F = 25.0 N.
(a) We have T = 25 = mg + F = 1.60*9.8 + F = 15.68 + F
we know that
F = mv2/R = 25 - 15.68
v = sqrt((25 - 15.68)*1.5/1.6) = sqrt(8.74) = 2.96 m/s.
(b) For this condition
g = a = u2/R
we get u = sqrt(Rg) = sqrt(1.5*9.8) = sqrt(14.7) = 3.83 m/s.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.