7. (a) The power consumed by a certain processor when executing program A at a r
ID: 3586030 • Letter: 7
Question
7. (a) The power consumed by a certain processor when executing program A at a rate of 900 million instructions per second is 60 Watt. To reduce the power, the frequency of the processor's clock has been reduced by 10%, what will be the new execution rate of program A? WI (b) The program executes 2.8 billion instructions. Calculate the totol execution time of the program for the base and the reduced frequencies (c) What is the CPI of the processor when executing this program at the base frequency given that this frequency is 2 GHz? What will be the CPI when the frequency is lowered to 1.8 GHz?Explanation / Answer
Solution:
a)
frequency and MIPS are directly proportional to each other so MIPS will increase by 10%.
so MIPS will become 900 * 0.9= 810 MIPS
b)
for 900 MIPS
Total execution time= 2.8 billion/900 MIPS= 3.11 seconds
for reduced frequency
Total execution time= 2.8 billion/810 MIPS= 3.457 seconds
c)
for 2 Ghz processor
cycle time= 1/(2 *10^9)= 0.5 ns
CPI= Total execution time/ (Instruction count * cycle time)
= 3.11/ (2.8 * 10^9 * 0.5 * 10^-9)
= 2.22
for 1.8 Ghz processor
cycle time= 1/(1.8 * 10^9)= 0.555556 ns
CPI= Total execution time/ (Instruction count * cycle time)
= 3.457 / (2.8 * 10^9 * 0.55556 * 10^-9)
= 2.22
CPI will be same
d)
CPI= 0.48 * 1 + 0.22 * 1.88 + 0.1 * 1.3 + 0.2 * 1.65
= 1.3536
then execution time will be 4 seconds
4= 3 billion/x
x= 4/ (3 *10^9)
MIPS= 1.3333 * 10^-9
Frequency= 1/1.3333 * 10^-9= 750018750.469 hz
= 0.7500 Ghz
I hope this helps if you find any problem. Please comment below. Don't forget to give a thumbs up if you liked it. :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.