A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitr
ID: 713794 • Letter: A
Question
A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitrogen monoxide described by o,(g) + NO(g) O2(g) + NO2(g) The rate law for this reaction is rate of reaction =k|0,|NO Given that k 3.02 x 109 M-1 s-1 at a certain temperature, calculate the initial reaction rate when (Osl and [NOI remain essentially constant at the values [O10-8.43 x 10-6 M and [NO] continuous production from separate sources 2.59 10-5 M, owing to Number M- s-I Calculate the number of moles of NO2(g) produced per hour per liter of air. Number mol h1. L- O Previous e Check Answer Next -I Exi > HintExplanation / Answer
Given data
Rate constant k = 3.02 x 10^6 M-1 s-1
Initial concentration of O3, [O3]0 = 8.43*10^-6 M
Initial concentration of NO, [NO]0 = 2.59*10^-5 M
Part a
Initial rate of reaction = k[O3]0 [NO]0
= 3.02 x 10^6 x 8.43*10^-6 x 2.59*10^-5
= 6.59 x 10^-4 M s-1
Part b
Moles of O3 < moles of NO
8.43*10^-6 < 2.59*10^-5
O3 is limiting reactant
Moles of NO2 produced = 8.43*10^-6 mol h-1 L-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.