A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitr
ID: 692274 • Letter: A
Question
A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitrogen monoxide described by 0,(g) + NO(g) O2(g) + NO2(g) The rate law for this reaction is rate of reaction = 031[NO] Given that k = 4.40 × 106 M-1 s-1 at a certain temperature, calculate the initial reaction rate when [Oland [NOI remain essentially constant at the values [O3lo = 4.60 x 10-6 M and [NO1OF 3.17 x 10-5 M, owing to continuous production from separate sources. Number M. s Calculate the number of moles of NO2(9) produced per hour per liter of air. Number mol. h-1.L-Explanation / Answer
rate = k [O3][NO2]
initial rate = 4.40*10^6*(4.6*10^-6*3.17*10^-5
= 6.416*10^-4 M.s-1
from equation, rate = +d[NO2]/Dt
No of mol of NO2(g) produced = 6.416*10^-4 M.s-1
= 6.416*10^-4 M.s-1
1 sec = 0.000278 hr
so that,
No of mol of NO2(g) produced = 6.416*10^-4*(0.000278)^-1
= 2.308 mol.L-1*h-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.