A reaction Alaa)+Bag)clag has a standard free-energy change of-5.02 kJ/mol at 25
ID: 704092 • Letter: A
Question
A reaction Alaa)+Bag)clag has a standard free-energy change of-5.02 kJ/mol at 25 C. What are the concentrations of A, B, and C at equilibrium if, at the beginning of the reaction, their concentrations are 0.30 M, 0.40 M, and 0 M, respectively? Number Number Number How would your answers above change if the reaction had a standard free-energy change of +5.02 kJlmol? O All concentrations would be highet O There would be no change to the answers. O There would be less A and B but more C. O There would be more A and B but less C. O All concentrations would be lower.Explanation / Answer
initially we must calculate the equilibrium constant of the K reaction:
K = exp [- (?G / R * T)] = exp [- (- 5020 J / mol / 8.314 J / mol K * 298 K)] = 7.59
Next, starting from the equation of K in equilibrium, we have an expression:
K = [C] / [A] * [B]
Defining each of them, taking A as a limit reagent:
[A] = [Ao] * (1-x)
[B] = [Ao] * (1-x)
[C] = [Ao] * x
replacing:
K = [Ao] * x / [Ao] * (1-x) * [Ao] * (1-x)
Fixing the equation we have left:
x / (1-x) ^ 2 = [Ao] * K = 2.28 = Da
We clear to calculate the X and we have a polynomial:
DaX ^ 2 + (-2Da + 1) X + Da = 0
and solving the equation of the second degree, we have:
X = 0.5217
and our equilibrium concentrations are calculated with the deduced equations:
[A] = 0.1435 M
[B] = 0.1435 M
[C] = 0.1565 M
For the case that ?G = 5.02 Kj / mol we perform the same calculations and we have:
K = 0.1318
Da = 0.03954
X = 0.0367
[A] = 0.289 M
[B] = 0.289 M
[C] = 0.011 M
The concentrations of A and B are greater and that of C decreases.
initially we must calculate the equilibrium constant of the K reaction:
K = exp [- (?G / R * T)] = exp [- (- 5020 J / mol / 8.314 J / mol K * 298 K)] = 7.59
Next, starting from the equation of K in equilibrium, we have an expression:
K = [C] / [A] * [B]
Defining each of them, taking A as a limit reagent:
[A] = [Ao] * (1-x)
[B] = [Ao] * (1-x)
[C] = [Ao] * x
replacing:
K = [Ao] * x / [Ao] * (1-x) * [Ao] * (1-x)
Fixing the equation we have left:
x / (1-x) ^ 2 = [Ao] * K = 2.28 = Da
We clear to calculate the X and we have a polynomial:
DaX ^ 2 + (-2Da + 1) X + Da = 0
and solving the equation of the second degree, we have:
X = 0.5217
and our equilibrium concentrations are calculated with the deduced equations:
[A] = 0.1435 M
[B] = 0.1435 M
[C] = 0.1565 M
For the case that ?G = 5.02 Kj / mol we perform the same calculations and we have:
K = 0.1318
Da = 0.03954
X = 0.0367
[A] = 0.289 M
[B] = 0.289 M
[C] = 0.011 M
The concentrations of A and B are greater and that of C decreases.
initially we must calculate the equilibrium constant of the K reaction:
K = exp [- (?G / R * T)] = exp [- (- 5020 J / mol / 8.314 J / mol K * 298 K)] = 7.59
Next, starting from the equation of K in equilibrium, we have an expression:
K = [C] / [A] * [B]
Defining each of them, taking A as a limit reagent:
[A] = [Ao] * (1-x)
[B] = [Ao] * (1-x)
[C] = [Ao] * x
replacing:
K = [Ao] * x / [Ao] * (1-x) * [Ao] * (1-x)
Fixing the equation we have left:
x / (1-x) ^ 2 = [Ao] * K = 2.28 = Da
We clear to calculate the X and we have a polynomial:
DaX ^ 2 + (-2Da + 1) X + Da = 0
and solving the equation of the second degree, we have:
X = 0.5217
and our equilibrium concentrations are calculated with the deduced equations:
[A] = 0.1435 M
[B] = 0.1435 M
[C] = 0.1565 M
For the case that ?G = 5.02 Kj / mol we perform the same calculations and we have:
K = 0.1318
Da = 0.03954
X = 0.0367
[A] = 0.289 M
[B] = 0.289 M
[C] = 0.011 M
The concentrations of A and B are greater and that of C decreases.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.