A ray of light travels from air into another medium, making an angle of 1 = 45.0
ID: 1342593 • Letter: A
Question
A ray of light travels from air into another medium, making an angle of 1 = 45.0° with the normal as in the figure below.
(a) Find the angle of refraction 2 if the second medium is fused quartz. (The index of refraction for fused quartz is 1.458.)
°
(b) Find the angle of refraction 2 if the second medium is flint glass. (The index of refraction for flint glass is 1.66.)
°
(c) Find the angle of refraction 2 if the second medium is sodium chloride. (The index of refraction for sodium chloride is 1.544.)
°
Explanation / Answer
here,
1 = A = 45
2 = B
From Snells Law , stating that the ratio of the sines of the angles of incidence and refraction of a wave are constant when it passes between two given media.
SinA/SinB = n
SinB = Sin A / n
B = arcSin(Sin 45 / n ) -----------------(1)
PART A :
from 1 and n = 1.458
B = arcSin(0.707 / 1.458 )
B = 29°
PARt B:
from 1 and n = 1.66
B = arcSin(0.707 / 1.66 )
B = 25.20°
PARt C:
from 1 and n = 1.544
B = arcSin(0.707 / 1.544 )
B = 27.25°
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.