A ray of light travels from air into another medium, making an angle of 01- 45.0
ID: 1731274 • Letter: A
Question
A ray of light travels from air into another medium, making an angle of 01- 45.0° with the normal as in the figure below. ci Air Second medium ?2 (a) Find the angle of refraction ?2 if the second medium is fluorite. (The index of refraction for fluorite is 1.43%) (b) Find the angle of refraction ?2 if the second medium is carbon disulfide. CThe index of refraction for carbon disufideis 1,528.) (c) Find the angle of refraction ?2 if the second medium is zircon. (The index of refraction for zircon is 1.923.) Need Help? Talk to a Tutor Submit AExplanation / Answer
a) Here
n1 = 1 (for air)
n2 = 1.434
theta1 = 45 degrees
theta2 = ?
use Snell's law
sin(theta1)/sin(theta2) = n2/n1
sin(45)/sin(theta2) = 1.434/1
==> sin(theta2) = sin(45)/1.434
theta2 = sin^-1(0.4931)
= 29.5 degrees
b)
Here
n1 = 1 (for air)
n2 = 1.628
theta1 = 45 degrees
theta2 = ?
use Snell's law
sin(theta1)/sin(theta2) = n2/n1
sin(45)/sin(theta2) = 1.628/1
==> sin(theta2) = sin(45)/1.628
theta2 = sin^-1(0.4343)
= 25.7 degrees
c)
Here
n1 = 1 (for air)
n2 = 1.923
theta1 = 45 degrees
theta2 = ?
use Snell's law
sin(theta1)/sin(theta2) = n2/n1
sin(45)/sin(theta2) = 1.923/1
==> sin(theta2) = sin(45)/1.923
theta2 = sin^-1(0.3677)
= 21.6 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.