A reaction Alag)+ Blag) cla has a standard free-energy change of -3.77 kJ/mol at
ID: 636011 • Letter: A
Question
A reaction Alag)+ Blag) cla has a standard free-energy change of -3.77 kJ/mol at 25 °C What are the concentrations of A, B, and C at equilibrium if, at the beginning of the reaction, their concentrations are 0.30 M, 0.40 M, and 0 M, respectively? Number Number Number How would your answers above change if the reaction had a standard free-energy change of +3.77 kJ/mol O All concentrations would be lower. O All concentrations would be higher. O There would be no change to the answers O There would be more A and B but less C. O There would be less A and B but more CExplanation / Answer
1)
A)
T= 25.0 oC
= (25.0+273) K
= 298 K
?Go = -3.77 KJ/mol
?Go = -3770 J/mol
use:
?Go = -R*T*ln Kc
-3770 = - 8.314*298.0* ln(Kc)
ln Kc = 1.5217
Kc = 4.58
ICE Table:
[A] [B] [C]
initial 0.3 0.4 0
change -1x -1x +1x
equilibrium 0.3-1x 0.4-1x +1x
Equilibrium constant expression is
Kc = [C]/[A]*[B]
4.58 = (1*x)/((0.3-1*x)(0.4-1*x))
4.58 = (1*x)/(0.12-0.7*x + 1*x^2)
0.5496-3.206*x + 4.58*x^2 = 1*x
0.5496-4.206*x + 4.58*x^2 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = 4.58
b = -4.206
c = 0.5496
Roots can be found by
x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 7.622
roots are :
x = 0.7606 and x = 0.1578
x can't be 0.7606 as this will make the concentration negative.so,
x = 0.1578
At equilibrium:
[A] = 0.3-1x = 0.3-1* 0.1578 = 0.142 M
[B] = 0.4-1x = 0.4-1* 0.1578 = 0.242 M
[C] = +1x = +1* 0.1578 = 0.158 M
Answer:
[A] = 0.142 M
[B] = 0.242 M
[C] = 0.158 M
B)
if delta Go is positive, the reaction will not be spontaneous
And hence less amount of C will be there at equilibrium
There would be more amount of reactant
Answer: option 4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.