A reaction a standard free-energy change of-5.01 kj/mol at 25 degreeC. What are
ID: 965050 • Letter: A
Question
A reaction a standard free-energy change of-5.01 kj/mol at 25 degreeC. What are the concentrations of A, B, and C at equilibrium if, at the beginning of the reaction, their concentrations are 0.30 M, 0.40 M. and 0 M, respectively? How would your answers above change if the reaction had a standard free-energy change of +5.01 kJ/mol? There would be less A and B but more C. There would be no change to the answers. There would be more A and B but less C. All concentrations would be higher. All concentrations would be lower.Explanation / Answer
dGo = -RT ln K
-5.01 x 1000 J/mol = -8.314 x 298 ln K
K = 7.5545 = [C]/[A][B]
initial [A] = 0.3 , [B] = 0.4 M , [C] = 0
[A] = 0.3-X , [B] = 0.4-X , [C] = X
K = 7.5545 = ( X) / ( 0.3-X)(0.4-X)
7.5545 ( X^2 -0.7X + 0.12) = X
X^2 -0.83237 +0.12= 0
X = 0.1855
[A] = 0.3-0.1855 = 0.1145 , [B] = 0.2145 , [C] = 0.1855
if dG +5.01 KJ reaction will be favoured back side
hence more A and B will be present and less C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.