A reaction A_ (aq) + B(aq) C(aq) has a standard free-energy change of -300 kJ/mo
ID: 506920 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a) G = -RTlnK
lnK = -G /RT
logK = -(-3000J/mol)/(8.314(J/mol K)×298.15K×2.303)
K = 3.36
3.36 = X/(0.3 - X)(0.4-X)
= X/(0.12-0.3X - 0.4X +X^2)
3.36X^2 + 0.4032 - 1.008X - 1.344X - X = 0
3.36X^2 - 3.352X + 0.4032 =0
X^2 - 0.9976X + 0.12=0
X = 0.1399
[A] = 0.30-0.1399= 0.16M
[B] = 0.40 - 0.1399 = 0.26M
[C] = 0.14M
b) When free energy is -3.00KJ/mol
logK = - (3000J/mol K)/8.3 14(J/mol K) × 298.15K × 2.303
= -0.526
K = 1×10^(-0.526)
=0.298
Equilibrium constant is decreased, So
There would be more A and B but less C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.