Three samples of an unknown monoprotic acid were titrated with standardized NaOH
ID: 560078 • Letter: T
Question
Three samples of an unknown monoprotic acid were titrated with standardized NaOH and give calculated molar masses of 88.8, 90.3 and 89.0 g/mol. What is the average molar mass (in g/mol)? Tries 0/3 What is the relative standard deviation(RSD) in parts per thousand (ppt)? Report your answer to the correct number of significant figures. For help with RSD calculations see the techniques section in your lab manual ppt Tries 0/3 If RSD is> 5ppt, discard the MM furthest from the average and recalculate the average MM and RSD. What is the new average MM (in g/mol)? Tries 0/3 What is the new RSD (in ppt)? Report your answer to the correct number of significant figures ppt Tries 0/3Explanation / Answer
Q1
Average molar mass = sum of masses / total samples
Avg. = (88.8+90.3+89)/3
Avg. = 89.36666 g/mol
Q2
find RSD
RSD = stedv/avg
stdev = sqrt(( 88.8-89.36666)^2 + (90.3-89.36666 )^2 + (89.00-89.36666)^2)/3
stdev = 0.38393
avg = 89.36666
RSD ppt = stedev/avg * 1000 = 0.38393/89.36666 *1000 = 4.29612
note that RSD < 5
so keep it
no need to reclacualte values
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.