Three resistors having resistances of R1 = 1.52?, R2 = 2.27?, and R3 = 4.75? res
ID: 2276213 • Letter: T
Question
Three resistors having resistances of R1 = 1.52?, R2 = 2.27?, and R3 = 4.75? respectively, are connected in series to a 27.5V battery that has negligible internal resistance.
Part A.Find the equivalent resistance of the combination. Req =
Part B. Find the current in each resistor. IR1, IR2, IR3 =
Part C. Find the total current through the battery. I =
Part D. Find the voltage across each resistor. VR1, VR2, VR3 =
Part E. Find the power dissipated in each resistor. PR1, PR2, PR3 =
Part F. Which resistor dissipates the most power, the one with the greatest resistance or the one with the least resistance? Explain.
Explanation / Answer
req=r1+r2+r3
=1.52+2.27+4.75
=8.54
I=v/req
=27.5/8.54
=3.22 amp
resistor have same current bcoz they r connected in series
volatage
vr1=3.22*1.52=4.89
vr2=2.27*1.52=3.45
vr3=4.75*1.52=7.22
power
pr1=1.52*4.89=7.43
pr2=1.52*3.45=5.24
pr3=1.52*7.22=10.97
most resistane ..power is directly propertional to resistance
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.