Three registor are connected in delta. If the line voltage is 13.2kv and the lin
ID: 2309002 • Letter: T
Question
Three registor are connected in delta. If the line voltage is 13.2kv and the line current is 1202A, calculate the following A. The current run each registor B. The voltage across each registor C. The power supplied to each registor D. The power supplied to the 3-phase load E. The ohmic value of each registor Three registor are connected in delta. If the line voltage is 13.2kv and the line current is 1202A, calculate the following A. The current run each registor B. The voltage across each registor C. The power supplied to each registor D. The power supplied to the 3-phase load E. The ohmic value of each registor A. The current run each registor B. The voltage across each registor C. The power supplied to each registor D. The power supplied to the 3-phase load E. The ohmic value of each registorExplanation / Answer
a. line current for a delta connected load is 3 * the phase current.
I_line = I_phase * 3
I_phase = I_line / 3 = 1202 A / 3 = 695 A
b. phase voltage for a delta connected load = line voltage
V_phase = V_line = 13.2 kV? (My browser is messing up the voltage you posted, so I'm guessing you meant it was 13.2 kV)
c. Power in each resistor = V_phase * I_phase
Power = 13.2 kV * 695 A = 9.17 MW
d. Total Power = 3 * V_line * I_line (for any 3-phase load, or Total Power = 3 * Power in each resistor)
Power = 3 * 13.2 kV * 1202 A = 27.5 MW
e. R = V_phase / I_phase
R = 13.2 kV / 695 A = 19
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.