Three resistors having resistances of R 1 = 1.67 , R 2 = 2.39 and R 3 = 4.82 res
ID: 1329794 • Letter: T
Question
Three resistors having resistances of R1 = 1.67 , R2 = 2.39 and R3 = 4.82 respectively, are connected in series to a 27.5 V battery that has negligible internal resistance.
Part A
Find the equivalent resistance of the combination.
Part B
Find the current in each resistor.
Answer in the order indicated. Separate your answers using commas.
Part C
Find the total current through the battery.
Part D
Find the voltage across each resistor.
Answer in the order indicated. Separate your answers using commas.
Part E
Find the power dissipated in each resistor.
Answer in the order indicated. Separate your answers using commas.
Part F
Which resistor dissipates the most power, the one with the greatest resistance or the one with the least resistance? Explain why this should be.
Essay answers are limited to about 500 words (3800 characters maximum, including spaces).
Three resistors having resistances of R1 = 1.67 , R2 = 2.39 and R3 = 4.82 respectively, are connected in series to a 27.5 V battery that has negligible internal resistance.
Part A
Find the equivalent resistance of the combination.
Req = ??Part B
Find the current in each resistor.
Answer in the order indicated. Separate your answers using commas.
IR1,IR2,IR3 = ??? APart C
Find the total current through the battery.
I = ??? APart D
Find the voltage across each resistor.
Answer in the order indicated. Separate your answers using commas.
VR1,VR2,VR3 = ??? VPart E
Find the power dissipated in each resistor.
Answer in the order indicated. Separate your answers using commas.
PR1,PR2,PR3 = ??? WPart F
Which resistor dissipates the most power, the one with the greatest resistance or the one with the least resistance? Explain why this should be.
Essay answers are limited to about 500 words (3800 characters maximum, including spaces).
Explanation / Answer
Part A)
for the resistances in series ,
Req = R1 + R2 + R3
R = 1.67 + 2.39 + 4.82 = 8.88 ohm
equivalent resistance is 8.88 Ohm
voltage = V = 27.5 V
part B)
according to ohms law,
I = V/r = 27.5 / 8.88 = 3.09 A
as current remain same in each resistor when they are in series so R1,R2,R3 will have 3.09A
part c)
as the current is same in all resistances and battery.
the total current through the battery is 3.09 A
Part D)
Using Ohm's law
as V = I*R
VR1 = R1 *I
VR1 = 1.67 * 3.09
VR1 = 5.16 V
--------------------
VR2 = 2.39 * 3.09
VR2 = 7.39 V
--------------
VR3 = 4.82 * 3.09
VR3 = 14.9 V
part E)
as the power in resistance is given as
Power = V * I
PR1 = 5.16 * 3.09 = 15.94 W
PR2 = 7.39 * 3.09 = 22.8 W
PR3 = 14.9 * 3.09 = 46.04 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.