Three resistors having resistances of R 1 = 1.72 , R 2 = 2.51 and R 3 = 4.73 res
ID: 1397381 • Letter: T
Question
Three resistors having resistances of R1 = 1.72 , R2 = 2.51 and R3 = 4.73 respectively, are connected in series to a 28.5 V battery that has negligible internal resistance.
Part A:Find the equivalent resistance of the combination.
Part B: Find the current in each resistor.
Part C:Find the total current through the battery.
Part D: Find the voltage across each resistor.
Part E: Find the power dissipated in each resistor.
Part F: Which resistor dissipates the most power, the one with the greatest resistance or the one with the least resistance? Explain why this should be.
Explanation / Answer
A) Req = R1+R2+R3 = 1.72+2.51+4.73 = 8.96 ohm
B) i = V/Req = 28.5/8.96 = 3.18 A
C) i = 3.18 A
D) V1 = i*R1 = 3.18*1.72 = 5.4696 V
V2 = i*R2 = 3.18*2.51 = 7.9818 V
V3 = i*R3 = 3.18*4.73 = 15.0414 V
E) P1 = i^2*R! = 3.18^2*1.72 = 17.4 W
P2 = i^2*R2 = 3.18^2*2.51 = 25.4 W
P3 = i^2*R3 = 3.18^2*4.73 = 47.8 W
F) Since power dissipation is proportional to the resistance,then greatest resistance dissipates more power
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.