The reaction between ethyl iodide and hydroxide ion in ethanol (C2H5OH) solution
ID: 536249 • Letter: T
Question
The reaction between ethyl iodide and hydroxide ion in ethanol (C2H5OH) solution, C2H5I(alc)+OH(alc)C2H5OH(l)+I(alc), has an activation energy of 86.8 kJ/mol and a frequency factor of 2.10×1011M1s1.
A.)Predict the rate constant for the reaction at 36 C.
B.)A solution of KOH in ethanol is made up by dissolving 0.341 g KOH in ethanol to form 251.0 mL of solution. Similarly, 1.451 g of C2H5I is dissolved in ethanol to form 251.0 mL of solution. Equal volumes of the two solutions are mixed. Assuming the reaction is first order in each reactant, what is the initial rate at 36 C?
Explanation / Answer
According to Arrhenius rate equation
k= A exp(-Ea/RT) where k is rate constant,Ea is activation energy, R is gas constant, T is temperature in K, A is pre-exponentail factor
Ea= 86.8 kJ/ mom =86800 J/ mol
T = 36oC =309K
R= 8.314 J/ K mol
A=2.1*1011M-1s-1
k=2.1*1011*exp(-86800/8.314*309) = 4.4531*10-4 M-1s-1
b) weight of C2H5I (w2) = 1.451g
Molecular mass of C2H5I = 155.9656 g/mol
Volume of solution prepared (V)= 251 mL
Molarity of C2H5I = w2*1000/ molecular mass* V = (1.451*1000)/(155.9656*251) = 0.03706 mol/L
For a first order reaction
Rate =k[C2H5I]
k we get from first question .we are mixing equal volume of two solutions. So the concentration of C2H5I decrdecrease by amount 2.( we are mixing 1 litre of both solution.so total volume will be 2litre. So molarity of C2H5I decrease by 2)
New molarity = 0.03706/2 = 0.01853 mol/ L.
Rate = 4.4531*10-4 *0.01853 = 8.2516*10-6 sec-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.