The reaction NO_2 (g) + NO(g) N_2O (g) + O_2 (g) reached equilibrium at a certai
ID: 483542 • Letter: T
Question
The reaction NO_2 (g) + NO(g) N_2O (g) + O_2 (g) reached equilibrium at a certain high temperature. Originally, the reaction vessel contained the following initial concentrations: 0.184 M N_2O, 0.377 M O_2, 0.0560 M NO_2 and 0.294 M NO. The concentration of NO_2, the only colored gas in the mixture, was monitored by following the intensity of the color. At equilibrium, the NO2 concentration had become 0.118 M. What is the value of Kc for the reaction at tin's temperature? Also determine the equilibrium concentrations of N_2O, O_2, and NO.Explanation / Answer
initially
[N2O] = 0.184
[O2] = 0.377
[NO2] = 0.056
[NO] = 0.294
K = [N2O][O2]/([NO2][NO])
in equilibrium:
[N2O] = 0.184+x
[O2] = 0.377+x
[NO2] = 0.056 -x
[NO] = 0.294-x
and we know that
[NO2] = 0.056 -x = 0.118
-0.118+0.056 = x
x = -0.062
so:
[N2O] = 0.184+-0.062 = 0.122
[O2] = 0.377+-0.062 = 0.315
[NO2] = 0.056 +0.062 = 0.118
[NO] = 0.294+0.062= 0.356
K = [N2O][O2]/([NO2][NO]) = 0.122* 0.315/ (0.118*0.356) = 0.91482
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.