The reaction NO_2 (g) + NO (g) doublesidearrow N_2O (g) + O_2 (g) reached equili
ID: 483779 • Letter: T
Question
The reaction NO_2 (g) + NO (g) doublesidearrow N_2O (g) + O_2 (g) reached equilibrium at a certain high temperature. Originally, the reaction vessel contained the following initial concentrations: 0.184 M N_2O, 0.377 M O_2, 0.0560 M NO_2 and 0.294 M NO. The concentration of NO_2, the only colored gas in the mixture, was monitored by following the intensity of the color. At equilibrium, the NO_2 concentration had become 0.118 M. What is the value of Kc for the reaction at this temperature? Also determine the equilibrium concentrations of N_2O, O_2, and NO.Explanation / Answer
[NO2]
[NO2] [NO]
[N2O]
[O2]
I
I 0.0560
0.294
0.184
0.377
C
+x
+x
-x
-x
E
0.0560 + x
0.294 + x
0.184 – x
0.377 – x
[NO2] = 0.118 M = 0.0560 + x at equilibrium.
Solving
x = 0.062 M.
Using the ICE table ------------
that the equilibrium concentrations are;
[NO] = 0.356 M,
[N2O] = 0.122 M
And
[O2] = 0.315 M.
Kc = [N2O] [O2] /[N2O] [NO] = (0.122)(0.315) /(0.118)(0.356) =0.915-----ANSWER
[NO2]
[NO2] [NO]
[N2O]
[O2]
I
I 0.0560
0.294
0.184
0.377
C
+x
+x
-x
-x
E
0.0560 + x
0.294 + x
0.184 – x
0.377 – x
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.