A light-duty fuel cell vehicle will carry approximately 4-10kg of hydrogoen on b
ID: 533079 • Letter: A
Question
A light-duty fuel cell vehicle will carry approximately 4-10kg of hydrogoen on board (depending on the size and type of the vehicle) to allow a driving range of more than 300 miles. Drivers must also be able to refuel at a rate comparable to the rate of refueling existing cars with gasoline. 1. Electric Motor operates at 35 kW on average for a 300 mile trip at 60mph. How much energy is needed from the HFC (hydrogen fuel cell) to complete this trip? 2. If the energy output of the reaction is 237.13kJ/mol, how many moles of hydrogen need to be reacted? 3. How many kilograms of H2 are needed to provide this amount of energy? 4. How much volume in liters is necessary to store this amount of hydrogen? Assume gaseous H2 can be pressurized to 10,000 ps. Use the ideal gas law.
Explanation / Answer
speed= 60 miles per hour.
distance travelled= 300 miles, time taken= 300/60= 5 hrs =5*60*60= 18000 seconds
Power generated= 35KW= 35 Kj/sec
total energy= 35 Kj/sec*18000=630000 KJ
eenrgy output= 237.13 Kj/mole, moles of hydrogen required= 630000/237.13 moles =2657 moles
molar mass of hydrogen= 2, mass of hydrogen = 2657*2= 5314 gm
given Pressure of H2= 10000Psi= 10000/14.7 atm =680 atm, n= 2657 moles, T= room temperature =27+273= 300K
R=0.0821 L.atm/mole.K, Volume of hydrogen = nRT/P= 2657* 0.0821*300/680 L=96.23 L
Electric Motor operates at 35 kW on average for a 300 mile trip at 60mph. How much energy is needed from the HFC (hydrogen fuel cell) to complete this trip?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.