A light spring with a spring constant k = 350 N/m is attached to a vertical wall
ID: 1289088 • Letter: A
Question
A light spring with a spring constant k = 350 N/m is attached to a vertical wall at one end and a block with a mass m = 0.594 kg at the other end. The block rests on a horizontal frictionless surface and is initially at the equilibrium length of the spring. The block is then displaced from the equilibrium position of the spring in such a manner as to stretch the spring by an amount A = 0.150 m and then released. As the block oscillates about the equilibrium position, determine the amount of work done on the block by the spring for the following segments of travel. (a) the block traveling from the equilibrium position (x = 0) to the position x = A (Enter your answer to at least two decimal places.) W0 right arrow =j (b) the block traveling from the position x = A to the equilibrium position (x = 0) (Enter your answer to at least two decimal places.) WA right arrow 0 = j (c) the round trip from the equilibrium position (x = 0) to the position x = A and then back to the equilibrium position W0 right arrow A right arrow 0 =jExplanation / Answer
a)W1=-U=-0.5kx^2=-0.5*350*0.15^2=-3.94J
b)W2=-(Change in potential energy)=-(-3.94J)=3.94J
c)W=W1+W2=0
This just means that the spring force is a conservative force.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.