A light, rigid rod of length l = 1.00 m joins two particles, with masses m1 = 4.
ID: 1287202 • Letter: A
Question
A light, rigid rod of length l = 1.00 m joins two particles, with masses m1 = 4.00 kg and m2 = 3.00 kg, at its ends. The combination rotates in the xy plane about a pivot through the center of the rod (see figure below). Determine the angular momentum of the system about the origin when the speed of each particle is 3.00 m/s.
magnitude
direction
A light, rigid rod of length l = 1.00 m joins two particles, with masses m1 = 4.00 kg and m2 = 3.00 kg, at its ends. The combination rotates in the xy plane about a pivot through the center of the rod (see figure below). Determine the angular momentum of the system about the origin when the speed of each particle is 3.00 m/s. magnitude directionExplanation / Answer
Angular momentum= (m1+m2)vr
=(4+3)*0.5*3= 10.5 kg.m2/s
Direction is out of the page.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.