A light spring of force constant k = 158 N/m rests vertically on the bottom of a
ID: 1289990 • Letter: A
Question
A light spring of force constant k = 158 N/m rests vertically on the bottom of a large beaker of water (Figure a). A 5.74-kg block of wood (density = 650 kg/m3) is connected to the spring, and the block-spring system is allowed to come to static equilibrium (Figure b). What is the elongation ?L of the spring?
cm
Explanation / Answer
Fb + Fy = Fg
dwater*V*g - k*dL = m*g
dwater * m/dwood *g - k * dL = m*g
(1000/650)*5.74*9.8 - (158*dL) = (5.74*9.8)
dL = 0.192 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.