A light spring of force constant 4.45 N/m is compressed by 8.00 cm and held betw
ID: 1975185 • Letter: A
Question
A light spring of force constant 4.45 N/m is compressed by 8.00 cm and held between a 0.250 kg block on the left and a 0.530 kg block on the right. Both blocks are at rest on a horizontal surface. The blocks are released simultaneously so that the spring tends to push them apart. Find the maximum velocity each block attains if the coefficient of kinetic friction between each block and the surface is the following. In each case, assume that the coefficient of static friction is greater than the coefficient of kinetic friction. Let the positive direction point to the right.
Uk= 0.000 V(0.25 kg)= ______ m/s V(0.530 kg)= _______ m/s
Uk= 0.100 V(0.25 kg)= ______ m/s V(0.530 kg)= _______ m/s
Uk= 0.452 V(0.25 kg)= ______ m/s V(0.530 kg)= _______ m/s
Explanation / Answer
m1v1=m2v2 v1=.53/.25v2 v1=2.12v2 1/2kx^2=.5m1v1^2+.5m2v2^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.