A light rope is wrapped several times around a large wheel with a radius of 0.41
ID: 1465432 • Letter: A
Question
A light rope is wrapped several times around a large wheel with a radius of 0.410 m . The wheel rotates in frictionless bearings about a stationary horizontal axis, as shown in the figure (Figure 1) . The free end of the rope is tied to a suitcase with a mass of 19.0 kg . The suitcase is released from rest at a height of 4.00 m above the ground. The suitcase has a speed of 3.10 m/s when it reaches the ground.
a.) Calculate the angular velocity of the wheel when the suitcase reaches the ground.
b.) Calculate the moment of inertia of the wheel.
Explanation / Answer
part a ) from V = rW
angular velocity W = V/r
w = 3.10 / 0.41
w = 7.56 rad/s
-----------------------------------------
part b ) use the formua torque = T*r = I*alpha
a = v^2/2s
a = 3.10 x 3.10 / 2*4
a = 1.20 m/s^2
now force on suitcase
mg - T = ma
T = mg-ma
torque = (mg -ma)*r = I*alpha
alpha = a/r
(mg - ma )r^2/a = I
I = (19 *(9.8 -1.2) * 0.41* 0.41/1.2
I = MOI = 22.88 kgm^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.